«Powrót

Festyn edukacyjny w warszawskim ZOO

Festyn edukacyjny w warszawskim ZOO

Festyn edukacyjny w warszawskim ZOO

Stoisko edukacyjne Izby Administracji Skarbowej w Warszawie
Funkcjonariusz prezentuje okaz CITES
Dziewczynka układa labirynt z okazami CITES
Spotkanie z przewodnikiem i psem służbowym
Dziecko z lizakiem do kierowania ruchem w kamizelce kuloodpornej i hełmie

16 września 2017 r. na terenie warszawskiego ZOO odbył się festyn z udziałem pracowników i funkcjonariuszy celno-skarbowych naszej Izby, połączony z edukacją i rozrywką.

Wszystko co ważne tego dnia było - dobra pogoda, tłumy dzieci z rodzicami i całe mnóstwo atrakcji, które przygotowała we współpracy z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Ze względu na edukacyjny charakter festynu, zaprezentowano edukacyjne stoisko z eksponatami gatunków fauny i flory zagrożonych wyginięciem, chronionych konwencją CITES, które idealnie się wpasowało w otoczenie. Wiele dzieci zwracało uwagę na to, że oglądało w ZOO żywe zwierzęta, a tu, na naszym stoisku można było zobaczyć, jakim zagrożeniem dla zwierząt jest człowiek.

Na najmłodszych uczestników festynu czekały również atrakcje w kąciku plastycznym. Wiedzę o chronionych przed wyginięciem zwierzętach, dzieci mogły utrwalić za pomocą gier edukacyjnych oraz kolorując malowanki.

Ogromne zainteresowanie dzieci i ich rodziców, wzbudziły skóra pytona skalnego, spreparowany krokodyl, skóry wilka, zebry i wyroby z kości słoniowej, zwłaszcza, że okazów można było dotknąć i dokładnie je obejrzeć, a także zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Można było także posłuchać jakie dźwięki wydaje pałeczka deszczowa. Odwiedzający stoisko, dowiedzieli się czym jest Konwencja Waszyngtońska, a przede wszystkim jakich "pamiątek" nie wolno przywozić z innych krajów.

Dla zwiedzających zaprezentowano także punkt związany z ochroną własności intelektualnej. Funkcjonariusze wyjaśniali jak odróżnić towary podrobione od oryginałów, a także uświadamiali, że często towary podrabiane są niskiej jakości, a nawet szkodliwe dla zdrowia.

Wielkim powodzeniem cieszyło się malowanie buziek w kocie wzory oraz odwiedziny w gadziarni, gdzie odbywały się „lekcje" połączone z konkursami. Atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, była rzadkiej maści czekoladowa labradorka Loca, pełniąca służbę na Lotnisku Chopina. Pod czujnym okiem swojego przewodnika dzielnie i cierpliwie poddawała się pieszczotom dzieci, przyjaźnie pozując do zdjęć. Przewodnik Loki opowiadał jak się szkoli psy służbowe i jakie są ich zadania.

Sporo gości przyciągnął także radiowóz służby celno-skarbowej, do środka którego można było zajrzeć i obejrzeć jego wyposażenie. Niektórzy uczestnicy pikniku, mogli choć przez chwilę poczuć się jak funkcjonariusz celno-skarbowy, gdy zakładali kamizelkę kuloodporną i hełm.

Nie zabrakło również sportowych emocji. Reprezentacja Izby Administracji Skarbowej w Warszawie rozegrała mecz piłki nożnej z drużyną ZOO o puchar Dyrektora ZOO, zakończony wynikiem 1:2 dla gospodarzy. W drugiej konkurencji, w rzutach piłką do kosza na punkty, skarbowcy pokonali drużynę ZOO. Puchar Dyrektora ZOO trafił w ręce Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Dzięki festynowi, odwiedzający ZOO i stoisko Izby Administracji Skarbowej w Warszawie mogli poznać rolę i zadania Krajowej Administracji Skarbowej.