«Powrót

HAZARD to pułapka

HAZARD to pułapka

HAZARD to pułapka

Funkcjonariusz celno-skarbowy opowiada o zagrożeniach jakie niesie ze sobą hazard
Funkcjonariusz celno-skarbowy opowiada o zagrożeniach jakie niesie ze sobą hazard
Lekcja z młodzieżą na temat uzależnień od hazardu

Ponad cztery tysiące osób w 58 placówkach oświatowych na terenie naszego województwa, przeszkolili mazowieccy pracownicy i funkcjonariusze celno-skarbowi. Zajęcia odbywały się w ramach ogólnopolskiej Kampanii informacyjno-edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej pt. „HAZARD? Nie, dziękuję".

„Zarówno prewencja jak i jednoczesne działanie mające na celu likwidację nielegalnych kasyn są jednym z priorytetów Krajowej Administracji Skarbowej. Dlatego, pracownicy oraz funkcjonariusze celno-skarbowi prowadzą intensywne działania polegające na zwalczaniu szarej strefy w tym obszarze. Tylko w ubiegłym roku  przeprowadziliśmy 375 działań o charakterze kontrolnym  i  zarekwirowaliśmy 1 669 szt. nielegalnych automatów. Od początku 2019 roku  w wyniku 66 kontroli do naszych magazynów trafiło już 265 szt. takich maszyn." – podkreśla Robert Antoszkiewicz, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
Patologiczny hazard może dotknąć każdego niezależnie od wieku, wykształcenia, pozycji społecznej czy ilości pieniędzy w portfelu. Na co dzień mamy do czynienia z automatami do gier ustawionymi w  barach, sklepach a przede wszystkim z grami dostępnymi w intrenecie. Jak wynika z badań, nie każdy gracz ma świadomość, że uczestniczy w czymś co jest nielegalne. W ramach kampanii informacyjnej, mazowieccy pracownicy i funkcjonariusze celno-skarbowi przestrzegają młodzież przed uczestnictwem w takich grach. Jednocześnie zwracają uwagę, że hazard może doprowadzić do uzależnienia, które często rozpoczyna się od darmowych gier w Internecie, a kończy na poważnych problemach zdrowotnych i prawnych.
Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przez Fundację CBOS wskazują, że ponad 50 tys. Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a blisko 200 tys. na  to ryzyko. Grupa podwyższonego ryzyka to osoby, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia.
Każda forma hazardu może uzależnić, jednak warto wiedzieć, że nielegalne kasyna są szczególnie niebezpiecznym miejscem dla gracza. Z naszego doświadczenia wynika, że maszyny znajdujące się w nielegalnych punktach, posiadają ustawienia mechanizmu tak aby procent wykrywalności był znikomy. Skala problemu nadal jest bardzo duża, dlatego mazowieccy eksperci Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, kładą duży nacisk na działania edukacyjno - prewencje wśród młodzieży. Kampania Krajowej Administracji Skarbowej ma charakter ogólnopolski, trwa od października 2018 r. a zakończy się 31 czerwca 2019 r