«Powrót

Kolejna nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

Kolejna nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

Kolejna nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

Funkcjonariusz w trakcie oględzin nielegalnej fabryki papierosów
Urządzenia do produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych
Funkcjonariusze policji w trakcie oględzin maszyn do produkcji nielegalnych papierosów
Jedna z maszyn do produkcji nielegalnych papierosów
Worki z nielegalnym tytoniem do palenia

Blisko 2 mln sztuk papierosów, ponad 3,5 tony tytoniu do palenia oraz komponenty i maszyny do produkcji papierosów, ujawnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wraz z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji w nielegalnej fabryce papierosów działającej w powiecie płockim. Gdyby zabezpieczony przez funkcjonariuszy towar trafił na rynek, Skarb Państwa mógłby stracić kilka mln zł.

Dzięki zintensyfikowanym działaniom, w miejscu produkcji wyrobów tytoniowych funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno–Skarbowego w Warszawie wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili maszyny i komponenty do produkcji papierosów oraz odpady poprodukcyjne.

Ponadto, funkcjonariusze dokonali przeszukania zaparkowanego przed halą produkcyjną samochodu ciężarowego, w którym ujawniono i zabezpieczono worki z tytoniem do palenia o łącznej wadze ponad 1,7 ton.

Łączna rynkowa wartość zabezpieczonych nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz przedmiotów do ich produkcji wynosi ponad 6 mln złotych. W przypadku wprowadzenia do obrotu ujawnionej liczby nielegalnych wyrobów tytoniowych, Skarb Państwa straciłby kilka mln zł z tytułu uszczuplonego podatku akcyzowego.

W trakcie czynności funkcjonariusze zatrzymali 6 osób, które Sąd Rejonowy w Gdańsku, na wniosek Prokuratury nadzorującej śledztwo, aresztował na 3 miesiące. Właściciel posesji usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. W proceder zamieszane są osoby narodowości ukraińskiej, które zatrudniono do obsługi linii produkcyjnej.

Ujawnione w trakcie działań przedmioty zostały zabezpieczone i przewiezione do Magazynu Depozytowego IAS w Warszawie. Dalsze czynności procesowe w sprawie prowadzić będzie CBŚP.

„Jest to kolejna w tym roku, tak duża nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana przez mazowieckich funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej i policjantów CBŚ. Ujawnione przez służby rozmiary nielegalnej produkcji papierosów, potwierdzają słuszność prowadzonych przez nas działań, dlatego będą one kontynuowane" – powiedział Robert Antoszkiewicz Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.