«Powrót

Likwidacja nielegalnych kasyn w Wólce Kosowskiej

Likwidacja nielegalnych kasyn w Wólce Kosowskiej

Likwidacja nielegalnych kasyn w Wólce Kosowskiej

Wspólne działania funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, doprowadziły do ujawnienia i likwidacji na terenie Wólki Kosowskiej dwóch prężnie działających nielegalnych kasyn.

W nocy z 7 na 8 czerwca 2017 roku na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej przeprowadzone zostały wspólne działania funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i ABW skierowane przeciwko zorganizowanej przestępczości azjatyckiej.

Tuż po północy funkcjonariusze weszli do dwóch lokali, w których zastali około 40 w pełni działających urządzeń do gier hazardowych, dwie ruletki wielostanowiskowe oraz stół do gry w kości. Na zabezpieczonych maszynach zainstalowane były gry o charakterze losowym, prowadzone w celach komercyjnych.

Ponadto na miejscu funkcjonariusze zastali kilkudziesięciu tzw. graczy, głównie cudzoziemców pochodzenia azjatyckiego, wśród których były dwie osoby nielegalnie przebywające na terytorium Polski, prawdopodobnie powiązane z prowadzeniem nielegalnych kasyn. W ich sprawie został skierowany do sądu wniosek o umieszczenie cudzoziemców w jednym ze strzeżonych ośrodków. 

W toku podjętych czynności zabezpieczono także ok. 54 g metamfetaminy, podrobione na wzór oryginalnych paszporty, polskie prawa jazdy, egzemplarze „in blanco" świadectw urodzenia, dokumentację finansowo-księgową oraz środki finansowe w gotówce pochodzące z nielegalnych transakcji hazardowych.

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie wszczął w tej sprawie postępowania karno-skarbowe. Przewidywana kara finansowa z tego tytułu może wynieść nawet 4 miliony złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

***

Przypomnijmy, 1 kwietnia weszły w życie zmiany w ustawie o grach hazardowych. Nowelizacja przepisów zakazuje posiadania automatów do gier (poza wyjątkami wskazanymi w akcie prawnym). Przestępstwo posiadania nielegalnych gier hazardowych zagrożone jest karą grzywny, pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie.