«Powrót

Nielegalny tytoń i papierosy na własny użytek?

Nielegalny tytoń i papierosy na własny użytek?

Nielegalny tytoń i papierosy na własny użytek?

Nielegalny tytoń i papierosy ujawniony przez funkcjonariuszy mazowieckiej KAS
Nielegalny tytoń i papierosy ujawniony przez funkcjonariuszy mazowieckiej KAS

Przemyt 32 kg aromatyzowanego tytoniu do fajki wodnej oraz blisko 6 tys. sztuk papierosów, wykryli w bagażu podróżnego na przejściu granicznym - Lotnisko Chopina, funkcjonariusze mazowieckiej KAS z Działu Granicznego Realizacji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

Skontrolowany przez funkcjonariuszy 22-letni obywatel Czech podróżujący z Dubaju, przewoził w walizce i plecaku wyłącznie kilkadziesiąt opakowań aromatyzowanego tytoniu do fajki wodnej oraz papierosy. Podróżny tłumaczył się, że papierosy i tytoń przywiózł na własny użytek i w takiej ilości, by wystarczyły mu na cały rok.

Podróż młodego Czecha niestety miała cel typowo przemytniczy, gdyż towar był bez akcyzy i przywieziony w ilościach znacznie przekraczających normy. Kwota potencjalnych uszczupleń cła i podatków przywiezionych przez niego towarów wynosi ponad 46 tys. zł. Ujawnione papierosy i tytoń zostały zajęte do sprawy karnej skarbowej.

„Każdy, kto decyduje się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych, nieposiadających znaków akcyzy, popełnia przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Grozi za to kara grzywny lub nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat"– przypomina Anna Szczepańska Rzecznik Prasowy IAS w Warszawie.

Należy pamiętać, że turyści powracający z krajów trzecich podlegają kontroli celno-skarbowej na granicy. Zgodnie z przepisami, podróżni korzystają ze zwolnienia celnego pod warunkiem, że przywóz towarów znajdujących się w ich bagażu nie ma charakteru handlowego. W przypadku towarów akcyzowych (alkohole, wyroby tytoniowe) obowiązują dodatkowo limity ilościowe. W transporcie lotniczym i morskim ustalono następujące limity na jednego podróżnego: 200 szt. papierosów albo 100 cygaretek, albo 50 szt. cygar, albo 250 g tytoniu. Takie ilości można przywieźć bez opłat celnych i podatkowych.

Więcej informacji o obowiązujących przepisach dla podróżnych, w tym limitach ilościowych i wartościowych można znaleźć na stronie - www.mazowieckie.kas.gov.pl