«Powrót

Nielegalny wywóz dzieła sztuki za granicę - udaremniony

Nielegalny wywóz dzieła sztuki za granicę - udaremniony

Nielegalny wywóz dzieła sztuki za granicę - udaremniony

Mazowieccy funkcjonariusze ujawnili obraz z XX wieku, który miał trafić  do USA. Jego wartość została znacznie zaniżona.

W ostatnich dniach grudnia podczas kontroli funkcjonariusze celno-skarbowi, ujawnili na lotnisku Chopina, przewóz obrazu pędzla Charmion von Wiegand z zadeklarowaną wartością 3 500 $ tj. ponad 13 tys. zł, która jak się okazało była  10- krotnie zaniżona.

Zatrzymany obraz to olejna praca na płótnie, autorstwa Charmion von Wiegand (1896 - 1983) –  wybitnej amerykańskiej malarki, przedstawicielki kierunku w sztuce zwanego De Stijl, rozwijającego się w latach 20. XX wieku. Zgodnie z notowaniami z portalu Artprice, w 2007 roku, dwa obrazy autorki zostały sprzedane za kwotę powyżej 79 000 EURO każdy, w domu aukcyjnym Christie's.
Na wywóz dzieł o takiej wartości, wymagane są pozwolenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Należy pamiętać, że wywóz za granicę bez pozwolenia zabytków które mają więcej niż 50 lat, a ich wartość jest wyższa niż 40 000 zł, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5" -  powiedział Robert Antoszkiewicz – Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie
Postępowanie w sprawie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy.