«Powrót

Podróbki na Terminalu Towarowym

Podróbki na Terminalu Towarowym

Podróbki na Terminalu Towarowym

Podrobione obuwie
Torebka nielegalnie oznaczona znakiem towarowym

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na warszawskim lotnisku ponad 3 tys. sztuk odzieży i obuwia oznaczonych nielegalnie znakami towarowymi znanych światowych marek.

17 maja 2017 r. w Oddziale Celnym Towarowym I w Warszawie zgłoszono do procedury tranzytu towar przeznaczony dla odbiorcy na Ukrainie, który przyleciał z Chin. Wg deklaracji przesyłka miała zawierać zestaw złożony z odzieży, obuwia, drobnej elektroniki i sztucznej biżuterii. Kierując się analizą ryzyka oraz wieloletnim doświadczeniem, funkcjonariusze celno-skarbowi zdecydowali o rewizji przesyłki, w wyniku której ujawniono ubrania i obuwie naruszające prawo własności intelektualnej. Łącznie ujawniono ponad 3 tys. sztuk podrobionej odzieży i obuwia o wadze przekraczającej 1300 kilogramów.

Zadeklarowana wartość dla towaru przekraczała 16 tys. dolarów, która znacząco odbiega od faktycznej wartości towaru legalnie oznaczonego markowymi znakami towarowymi.

Powiadomiono przedstawicieli podmiotów, których własnością są znaki towarowe ujawnione podczas rewizji. Potwierdzili oni podejrzenia funkcjonariuszy, że towary w przesyłce są podrobione.

Nielegalne towary zostały zatrzymane i złożone w depozycie urzędu.

Funkcjonariusze zatrzymując podrobione towary, chronią nie tylko własność intelektualną ale również konsumentów. Wiele z tych towarów produkowanych jest bez żadnej kontroli i nadzoru, niejednokrotnie nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa i mogą być groźne dla zdrowia a nawet życia użytkownika.