«Powrót

Wycieczka „Naszych Dzieci” do Warszawy

Wycieczka „Naszych Dzieci” do Warszawy

Wycieczka „Naszych Dzieci” do Warszawy

Grupa dzieci wraz z opiekunami i funkcjonariuszem na lotnisku.
Dzieci na pokładzie samolotu Boeing 787 Dreamliner w fotelach klasy biznes.
Funkcjonariusz i dwójka dzieci przy urządzeniu rentgenowskim.
Funkcjonariusz dzieci przy walizce wypełnionej okazami CITES.
Dzieci oglądają psa Diunę, suczkę rasy jack russell terier, na taśmie wśród bagaży.
Spotkanie dzieci z Naczelnikiem MUCS Radosławem Borowskim w jego gabinecie..

3 czerwca 2019 r. grupa  jedenaściorga  podopiecznych placówki opiekuńczo wychowawczej  „Nasze   Dzieci" w Czernicach Borowych, przyjechała na wycieczkę do Warszawy, by poznać specyfikę pracy służb celno-skarbowych.

Wycieczkę w stolicy rozpoczęli od zwiedzania Lotniska Chopina w Warszawie.
W rolę przewodników wcielili się funkcjonariusze Oddziału Celnego Osobowego Delegatury III UCS „Port Lotniczy" w Warszawie, którzy z pasją opowiadali o swojej pracy na granicznym przejściu lotniczym Warszawa-Okęcie.

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa, uczestnicy wycieczki udali się do Terminalu Odlotów, gdzie przyglądali się z bliska lądowaniom i startom samolotów, a także  poznali zasady odprawy pasażerów. Wielką atrakcję stanowiło wejście na pokład samolotu Boeing 787 Dreamliner. Dzieci po raz pierwszy miały okazję przebywać w samolocie i zasiąść w fotelach klasy biznes. Dzięki uprzejmości pilotów, weszły również do kokpitu. W hali przylotów dowiedziały się jak wygląda kontrola celna bagaży. Przeprowadzono demonstracyjne prześwietlanie bagażu w urządzeniu rentgenowskim. Dzieci z zainteresowaniem oglądały na monitorach obraz zawartości tajemniczej, wielkiej walizki. Po jej otworzeniu, zobaczyły przedmioty zrobione ze zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem, które zostały zatrzymane na granicy podczas prób ich nielegalnego wwozu na teren kraju. Wypchany krokodyl, skóry lamparta i wydry, rzeźbiony cios słonia, biżuteria z kości słoniowej, galanteria ze skóry krokodyla czy instrument muzyczny wykonany z wysuszonej łodygi kaktusa, to tylko kilka przykładów „pamiątek", które wykonano z okazów zwierząt i roślin należących do gatunków objętych ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, z ang. CITES).

Kolejną atrakcją była niecodzienna możliwość obserwacji podczas pracy psa służbowego. Diuna, suczka rasy jack russell terier, wyszkolona do wykrywania narkotyków i wyrobów tytoniowych, wywołała prawdziwy zachwyt, sprawnie poruszając się wśród bagaży na taśmie i natychmiast zjednała sobie wszystkich uczestników wycieczki.

Po obiedzie, grupa wyruszyła do ogrodu zoologicznego, w którym dzieci mogły zobaczyć niespotykane na co dzień, egzotyczne zwierzęta, w tym również te, objęte ochroną na mocy konwencji CITES. Wielu z obecnych mieszkańców ZOO to zatrzymane na granicy przez Służbę Celno-Skarbową zwierzęta, które w warszawskim ogrodzie znalazły schronienie i opiekę.

Największe zainteresowanie wzbudziły lamy, egzotyczna ichtiofauna: koniki morskie, amfipriony i piranie oraz przedstawiciele naczelnych: lemury catta, kapucynki, goryle i szympansy. Spacer alejkami, możliwość przyglądania się z bliska zwierzętom oraz mnóstwo ciekawostek na ich temat opowiadanych przez naszego przewodnika koordynatora ds. CITES, stanowiło z pewnością niezapomnianą lekcję przyrody.

Plan wycieczki obejmował również wizytę w głównej siedzibie Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 55b i spotkanie z Naczelnikiem MUCS Radosławem Borowskim. Z tarasu widokowego, dzieci wraz z opiekunami podziwiały panoramę Warszawy. Po słodkim poczęstunku, Naczelnik zaprosił dzieci do swojego gabinetu, gdzie opowiadał o pracy i odpowiadał na liczne pytania gości. Na koniec tego niezwykłego spotkania, zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Czerwcowa wizyta wychowanków placówki to kontynuacja współpracy MUCS w Warszawie z Fundacją Inicjatyw Prorodzinnych i Opiekuńczo-Wychowawczych „Nasze Dzieci", prowadzącej placówkę w Czernicach Borowych.

W podziękowaniu za wspólnie spędzone chwile, otrzymaliśmy wykonaną przez dzieci laurkę.