«Powrót

KAS chroni NAS i nasze dziedzictwo kulturowe

KAS chroni NAS i nasze dziedzictwo kulturowe

KAS chroni NAS i nasze dziedzictwo kulturowe

Cenne sztylety, groty i monety przywiezione z Armenii
Obrazu pędzla Chermion von Wiegand
Rękopis na pergaminie

Różnego rodzaju zabytki, takie jak obrazy, ikony, monety oraz przedmioty archeologiczne ujawniane w efekcie kontroli celno-skarbowych, którym podlegają przesyłki oraz bagaże na lotniskach, są zatrzymywane przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.
Wśród ostatnio skontrolowanych bagaży podróżnych, funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli cenne pamiątki z dalekiej przeszłości, które podróżny próbował przemycić z Armenii. W jego bagażu, znajdowało się bowiem 38 monet arabskich, perskich i gruzińskich z różnych okresów oraz militaria między innymi z epoki brązu, a wśród nich sztylety, groty włóczni oraz rękopis na perga-minie.  
Istotną kwestią w kontroli importu i eksportu dzieł sztuki jest ich weryfikacja pod kątem legalności pochodzenia. Zatrzymane obiekty zabytkowe są sprawdzane w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem oraz w bazach: INTERPOLU Psyche i strat wojennych. W celu przeciwdziałania nielegalnemu handlowi dziełami sztuki, prowadzone są także kwerendy internetowe o obiektach zabytkowych mogących pochodzić z kradzieży, w szczególności obiektów sakralnych.
W 2018 roku, Izba Administracji Skarbowej w Warszawie wystąpiła do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o weryfikację 62 zabytków ujawnionych przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. Większość z nich stanowiły znaleziska archeologiczne, w tym militaria i numizmaty oraz ikony i obrazy, które miały zostać wywiezione z naszego kraju lub przywiezione z innych regionów świata.
„Wiedza o tym jak przewozić zabytki legalnie, jest nadal mało rozpowszechniona, dlatego chciałbym dotrzeć z informacją do jak najszerszej grupy osób. Każdy potencjalny kolekcjoner, podróżnik, a czasem zwyczajnie spadkobierca mieszkający poza granicami naszego kraju powinien wiedzieć, że na wywóz zabytków z Polski na stałe, pozwolenie wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W przypadku ich braku, funkcjonariusze celno-skarbowi mają obowiązek zatrzymać taki towar i wyjaśnić jego status". – powiedział Robert Antoszkiewicz, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
Aby legalnie wywieźć z Polski zabytkowy przedmiot, na który nie jest wymagane pozwolenie należy okazać funkcjonariuszowi celno-skarbowemu jeden z poniższych dokumentów:
1.    ocenę wskazującą czas powstania zabytku wykonaną przez odpowiedni organ,
2.    wycenę zabytku wykonaną przez odpowiedni organ,
3.    fakturę zakupu zabytku od wyspecjalizowanego podmiotu w zakresie obrotu zabytkami na terytorium RP,
4.    potwierdzenie wwozu zabytku na terytorium RP,
5.    ubezpieczenie przewozu zabytku z zagranicy na terytorium RP,
6.    pozwolenie na wywóz zabytku z terytorium innego państwa członkowskiego UE.
Natomiast, jeżeli przywóz dokonywany jest z państw spoza Unii Europejskiej, to przywożony obiekt należy zgłosić w urzędzie celnym, w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną. Warto także wiedzieć, że w przywozie - na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie obowiązuje 0% stawki celnej oraz 8% podatku VAT od zadeklarowanej wartości celnej towaru.
Jednak kiedy dzieła sztuki przywozimy z krajów Unii Europejskiej do Polski, nie są wymagane dodatkowe dokumenty.
Zabytkiem jest nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.   
Zgodnie z obowiązującym prawem, kto bez pozwolenia wywozi zabytek za granicę lub po jego wywiezieniu nie sprowadza z powrotem do kraju, co powinno nastąpić w okresie ważności pozwolenia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W przypadku nieumyślności, kara może wynieść do 2 lat pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny. Ponadto, w sytuacji wywozu zabytku bez pozwolenia, sąd może orzec jego przepadek, nawet gdy sprawca nie jest właścicielem przedmiotu. Służba celno-skarbowa prowadzi w tym zakresie postępowania przygotowawcze. Przysługują jej bowiem takie same uprawnienia procesowe jak Policji.
Więcej na temat przywozu i wywozu zabytków znajdziesz: w Informatorze turystycznym  Służby Celno-Skarbowej