«Powrót

Przewozisz gotówkę - pamiętaj o zgłoszeniu

Przewozisz gotówkę - pamiętaj o zgłoszeniu

Przewozisz gotówkę - pamiętaj o zgłoszeniu

Funkcjonariusz przelicza gotówkę

Osoba, która wywozi za granicę lub przywozi do kraju wartości dewizowe i środki płatnicze o wartości równej lub przekraczającej 10 tys. euro, jest zobowiązana do złożenia organom celnym deklaracji dewizowej. Niedopełnienie tego obowiązku pociąga za sobą odpowiedzialność karno-skarbową.

Ile możemy przewozić przez granicę Polski (UE) pieniędzy?
Jeżeli przywozimy do Polski (UE) lub wywozimy wartości dewizowe lub krajowe środki płatnicze, w kwocie równej lub przekraczającej 10 000 euro (lub równowartość w innej walucie) w gotówce, to fakt ten mamy obowiązek zgłosić przy przekraczaniu granicy organom celnym lub organom Straży Granicznej. W tym celu należy wypełnić w dwóch egzemplarzach formularz zgłoszenia środków pieniężnych, który powinien być opieczętowany oraz podpisany przez funkcjonariusza celno-skarbowego lub Straży Granicznej.

Wzór zgłoszenia został określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2007 r. w sprawie sposobu dokonywania potwierdzenia przywozu do kraju oraz wywozu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych oraz wzoru zgłoszenia przywozu do kraju i wywozu za granicę tych wartości lub środków (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 1068).
Jakie środki pieniężne zgłaszamy?
W deklaracji należy zgłosić:

  •  polskie i zagraniczne środki płatnicze, czyli znaki pieniężne (banknoty i monety) będące w danym kraju prawnym środkiem płatniczym (również te wycofane z obiegu lecz podlegające wymianie),
  • papiery wartościowe, pełniące funkcję instrumentów płatniczych i zbywalnych, takie jak czeki, czeki podróżne, weksle i przekazy pieniężne,
  • złoto dewizowe i platyna dewizowa, tj. złoto i platyna w stanie nieprzerobionym oraz w postaci sztab, monet bitych po 1850 r., a także półfabrykatów, z wyjątkiem stosowanych w technice dentystycznej oraz przedmiotów ze złota i platyny zazwyczaj niewytwarzanych z tych kruszców.

W Polsce obowiązek zgłoszenia „środków pieniężnych" dotyczy także podróżnych mających status rezydentów i nierezydentów przekraczających granicę między RP a innymi państwami członkowskimi UE (granice wewnętrzne – w obrębie Wspólnoty), z wyjątkiem podróżnych przekraczających granice wewnętrzne z innymi państwami członkowskimi UE, które jednocześnie należą do obszaru Schengen.

Obszar SCHENGEN – jest obszarem (strefą), na którym nie obowiązuje kontrola graniczna na granicach wewnętrznych, a przepływ osób i towarów jest swobodny. Obszar ten obejmuje terytorium 26 państw: 22 Państw Członkowskich Unii Europejskiej (UE): Austrii, Belgii, Republiki Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Włoch oraz 4 państw stowarzyszonych: Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Państwami Członkowskimi UE, które pozostają poza obszarem Schengen są: Wielka Brytania, Irlandia, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia i Cypr.

Konsekwencje niezgłoszenia środków płatniczych
Na żądanie organów celnych lub organów Straży Granicznej podróżny przekraczający granicę państwową jest obowiązany przedstawić do kontroli przywożone środki płatnicze. Organy te uprawnione są także do przeprowadzenia kontroli bagażu, pojazdu oraz kontroli osobistej w celu sprawdzenia, czy obowiązek zgłoszenia został wykonany w odniesieniu do wszystkich środków płatniczych. Kontroli mogą być poddani również podróżni, którzy nie deklarują przewożenia środków płatniczych.

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia przywozu do Polski środków płatniczych lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych, a także jeśli nie przedstawienie ich do kontroli organom celnym lub organom Straży Granicznej podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. (Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy Dz. U. z 2013 r. poz.186, z późn. zm.)