«Powrót

„Bezpieczna” żywność w bagażu podróżnego

„Bezpieczna” żywność w bagażu podróżnego

„Bezpieczna” żywność w bagażu podróżnego

Plastry sera żółtego zapakowane w białe tacki
wyroby mięsne zapakowane w białe tacki

W związku ze wzmożonym ruchem turystycznym i ryzykiem wprowadzenia do Unii Europejskiej chorób zakaźnych zwierząt, Izba Administracji Skarbowej w Warszawie przypomina, że przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego w bagażu podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich tj. spoza UE jest zabroniony!!!

Surowe procedury przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego na własny użytek, nie dotyczą ruchu podróżnych pomiędzy państwami członkowskimi UE lub produktów przywożonych z Andory, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino i Szwajcarii.

Nie można przywozić do UE m.in. wyrobów mięsnych i produktów mleczarskich oraz innych produktów spożywczych takich jak np. makarony, pieczywo cukiernicze, warzywa, jeśli zawierają mięso lub mleko. Jeśli podróżny przywozi nawet niewielkie ilości zabronionych produktów, powinien je dobrowolnie wrzucić do specjalnych pojemników ustawionych na lotnisku.

Jaką żywność pochodzenia zwierzęcego może podróżny przywieźć w bagażu do UE?

  • mleko początkowe w proszku (tj. mleko dla niemowląt do 6. miesiąca życia), pokarm dla niemowląt i specjalne środki spożywcze wymagane ze względów medycznych w ilości do 2 kg łącznej wagi, o ile produkty te spełniają określone wymagania;
  • produkty rybołówstwa (w tym ryby świeże, suszone, gotowane, peklowane lub wędzone oraz niektóre skorupiaki takie jak krewetki, homary, martwe małże i martwe ostrygi), pod warunkiem, że ryby świeże są wypatroszone oraz łączna waga produktów rybołówstwa na osobę nie przekracza 20 kg;
  • miód, żywe ostrygi, żywe małże i ślimaki, gdy ich łączna waga nie przekracza 2 kg na osobę.

W przypadku Wysp Owczych, Grenlandii lub Islandii obowiązują inne ograniczenia przywozu do UE produktów pochodzenia zwierzęcego lub ich całkowity brak.

Przypominamy, że na lotniskach znajdują się plakaty i ulotki o zakazie wwozu spoza Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/przywoz-zywnosci-na-wlasny-uzytek (link otwiera nowe okno w innym serwisie).