«Powrót

Archiwalne dokumenty organów bezpieczeństwa PRL w lotniczej przesyłce kurierskiej

Archiwalne dokumenty organów bezpieczeństwa PRL w lotniczej przesyłce kurierskiej

Archiwalne dokumenty organów bezpieczeństwa PRL w lotniczej przesyłce kurierskiej

Otwarta teczka i akta, kasety magnetofonowe, kasety wideo.
Rozłożone na stole kasety i w rękach kaseta wideo.
Mężczyzna rozpakowuje paczkę
  • Mazowiecka KAS wykryła na lotnisku w Warszawie dwie przesyłki z dokumentami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Komend Wojewódzkich Milicji Obywatelskiej.
  • Znaleziono 11 teczek z aktami, ponad 100 nośników elektronicznych, cyfrowych i analogowych.
  • Przesyłki były nadane do USA.

Odzyskane dokumenty zostały wytworzone w latach 1967-1968 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komendy Wojewódzkie Milicji Obywatelskiej – Wydziały ds. Służby Bezpieczeństwa. Dotyczyły one panującej wówczas sytuacji w PZPR, w środowiskach studenckich, literackich, artystycznych, robotniczych oraz zawierały informacje o protestach z marca 1968 r. i późniejszych działaniach władz. Znaleziono 11 teczek z aktami, z których każda zawierała od 30 do 250 kart dokumentów oraz ponad 100 nośników elektronicznych, cyfrowych i analogowych.

Materiały zostały przekazane Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, której prokurator wszczął śledztwo w sprawie uchylania się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej posiadanych bez tytułu prawnego dokumentów archiwalnych wytworzonych przez organy bezpieczeństwa państwa.

Przeszukano mieszkania i pomieszczenia gospodarcze, które należały do nadawcy przesyłek. Zabezpieczono kopię dysku twardego komputera, na którym zostały utrwalone skany dokumentów archiwalnych. Nośnik danych został przekazany biegłemu z zakresu techniki komputerowej i informatyki, aby ustalić czy nie zawiera elektronicznych kopii dokumentów, które podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej.

Osobie, która posiada dokumenty lub zapis informacji podlegający przekazaniu Instytutowi Pamięci, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – art. 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Postępowanie prowadzi Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z naczelnikiem Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

Archiwalne dokumenty organów bezpieczeństwa PRL w lotniczej przesyłce kurierskiej (audiodeskrypcja) (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)