«Powrót

KAS i Policja rozbiły grupę przestępczą obracającą fikcyjnymi fakturami

KAS i Policja rozbiły grupę przestępczą obracającą fikcyjnymi fakturami

KAS i Policja rozbiły grupę przestępczą obracającą fikcyjnymi fakturami

Troje funkcjonariuszy Służby Celno - Skarbowej prowadzi jednego z podejrzanych do budynku sądu
  • Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji wykryli przestępstwo skarbowe w branży budowlanej.
  • Nielegalna działalność polegała na wykorzystywaniu faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji.
  • Ponad 30 mln zł mógł stracić Skarb Państwa w wyniku działalności fikcyjnych spółek.
  • 14 członków zorganizowanej grupy przestępczej zostało zatrzymanych.
KAS i Policja, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, zatrzymały 14 osób podejrzanych o zbrodnię podrobienia faktur VAT. Grupa przestępcza działała w latach 2010- 2017 na terenie Warszawy, Łodzi i Mińska Mazowieckiego.
 
Nielegalna działalność była oparta na wykorzystywaniu fikcyjnych faktur, wystawianych przez mazowieckie firmy, na rzecz podmiotów zarządzanych m.in. przez zatrzymanych obcokrajowców. Nierzetelne faktury, nieodzwierciedlające rzeczywistych transakcji, wykazywane były w deklaracjach podatkowych, co prowadziło do zaniżania wartości należnego podatku i skutkowało nienależnymi zwrotami.
 
Wobec 13 podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy, a jedna z zatrzymanych osób jest pod dozorem Policji. Wśród zatrzymanych są zarówno obywatele Polski i cudzoziemcy. Podejrzanym, którzy usłyszeli zarzut wystawiania pustych faktur VAT, grożą kary do 25 lat pozbawienia wolności.
 

 

 

Materiał wideo z audiodeskrypcją