«Powrót

Uroczysta zmiana posterunku

Uroczysta zmiana posterunku

Uroczysta zmiana posterunku

08 września 2019 r. pododdział reprezentacyjny kompanii honorowej Krajowej Administracji Skarbowej uczestniczył w niedzielnej uroczystej zmianie posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Skład pododdziału stanowili funkcjonariusze z Izb Administracji Skarbowej w Warszawie, Białymstoku i Lublinie.

Kolejny raz Kompania reprezentacyjna Krajowej Administracji Skarbowej zaprezentowała wysoki poziom wyszkolenia, co znalazło uznanie ze strony żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, którzy prowadzili treningi dla kompanii. Należy podkreślić, że po raz pierwszy dowódca pododdziału mł. insp. Marek Fellmann prowadził uroczystą odprawę z szablą w ręku.

Szabla jest stosowana w ceremoniale służb mundurowych o wielu lat. Szabla paradna łączy cechy XVII-wiecznej szabli husarskiej i cechy szabel wz. 21/22 i wz. 34, które stosowano w dwudziestoleciu międzywojennym. Funkcjonariusze Kompani Honorowej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej posiadają szable wzorowane na paradnej szabli Wojska Polskiego wz. 76/90.

W tym roku po raz trzeci Kompania Honorowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej uczestniczyła w uroczystej zmianie posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomimo pochmurnej i deszczowej pogody, uroczystości przyglądali się licznie zgromadzeni warszawiacy oraz turyści. Punktualnie o godzinie 12.00 nasi funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oddali hołd poległym w walce o niepodległą Polskę.  W miejscu tak ważnym dla każdego Polaka, godnie przedstawili historię Grobu Nieznanego Żołnierza. Była to ostania niedzielna zmiana posterunku z trzech planowanych na ten rok.

Nie jest to jednak ostatnia uroczystość na placu im. Józefa Piłsudskiego, w której uczestniczył nasz pododdział reprezentacyjny. Kompania honorowa Krajowej Administracji Skarbowej weźmie udział w najważniejszej uroczystości w tym roku. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia uroczystej zmiany posterunku w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

Wszyscy możemy być dumni z naszych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i podziękować im za ogromne zaangażowanie i trud wyszkolenia, na rzecz budowania pozytywnego wizerunku i promocji Krajowej Administracji Skarbowej.

fot. Michał Wyszomirski