«Powrót

1 sierpnia – mazowiecka KAS pamięta

1 sierpnia – mazowiecka KAS pamięta

1 sierpnia – mazowiecka KAS pamięta

Delegacja składa wieniec.
Pomniki Polegli Niepokonani.
Warta honorowa przed Pomnikiem Polegli Niepokonani.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowa na Lotnisku Chopina oddali hołd bohaterom powstańczego zrywu.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na lotnisku w Modlinie oddali hołd bohaterom.
  • Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oddali hołd bohaterom powstańczego zrywu.
  • Służby działające na lotnisku Chopina oraz lotnisku w Modlinie uczciły minutą ciszy bohaterów Powstania.
  • Patriotyczne obchody z udziałem mazowieckiej KAS odbyły się pod Pomnikiem Polegli Niepokonani.

O godzinie 17, godzinie „W", o której 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie, nad Warszawą zawyły syreny. To symboliczny hołd złożony bohaterom, którzy przez 63 dni walczyli o wyzwolenie stolicy i dążyli do niepodległego Państwa Polskiego.

Mazowiecka Służba Celno-Skarbowa, Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Lotniska, Straż Pożarna i pozostałe służby działające na lotnisku Chopina oraz lotnisku w Modlinie uczciły pamięć jednego z najważniejszych dni pamięci narodowej, oddając hołd bohaterom powstańczego zrywu. Do Służby Celno-Skarbowej oddającej hołd bohaterskiej Warszawie, przyłączyły się tradycyjnie osoby znajdujące się w tym czasie na terenie obu lotnisk.

Ciąg dalszy patriotycznych obchodów z udziałem mazowieckiej KAS, miał miejsce na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. W wieczornych godzinach Szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk i Dyrektor Wojciech Pawlak złożyli kwiaty pod Pomnikiem Polegli Niepokonani. W trakcie uroczystości, funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno–Skarbowego w Warszawie pełnili wartę na posterunku honorowym przy Pomniku.

1 sierpnia 1944 roku, do tej największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, stanęło prawie 50 tysięcy powstańców. Chociaż Powstanie było zaplanowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. W czasie walk zginęło prawie 18 tysięcy żołnierzy podziemia i około 180 tysięcy ludności cywilnej. Warszawa została prawie całkowicie zburzona.