«Powrót

Znikający podatnicy w areszcie. Służby zatrzymały kolejnych podejrzanych

Znikający podatnicy w areszcie. Służby zatrzymały kolejnych podejrzanych

Znikający podatnicy w areszcie. Służby zatrzymały kolejnych podejrzanych

Pieniądze na biurku. Logo KAS
  • Trwa wspólna akcja służb w sprawie międzynarodowej karuzeli podatkowej w obrocie olejem rzepakowym.
  • Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali kolejne osoby z grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi.
  • Wartość fikcyjnych faktur ujawnionych w sprawie to blisko 2,2 mld złotych.

Nowy trop w śledztwie KAS i CBŚP

Kilka dni temu, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie i prowadzonego przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie (MUCS) wspólnie z CBŚP, zatrzymano kolejne 6 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej. Grupa działała od 2010 roku na terenie Polski, Czech, Słowacji i Bułgarii. Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Aktualnie, w ramach śledztwa, aż 38 osób ma status podejrzanych.

Fikcyjny handel olejem rzepakowym

Śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowym. Funkcjonariusze ustalili, że mechanizm oszustwa oparty był na tzw. karuzeli podatkowej.

Kolejne podmioty wystawiały fikcyjne faktury VAT, dokumentujące rzekomy obrót olejem rzepakowym. Spółki wykazywały je w deklaracjach podatkowych i w ten sposób zaniżały wartość należnego podatku.

Kolejny etap śledztwa

Tym razem funkcjonariusze mazowieckiej KAS i CBŚP przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz prowadzenia działalności na terenie województwa śląskiego.

To już siódma akcja służb w ramach wspólnie prowadzonego śledztwa. Dotychczas w sprawie zabezpieczono pieniądze w kwocie ponad 10 mln złotych.

Zarzuty dla prawnika grupy

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę faktur i popełnienia oszustw podatkowych.

Wśród zatrzymanych jest 64-letni radca prawny. Usłyszał m.in. zarzuty związane z utrudnianiem śledztwa. Tego samego dnia sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec podejrzanego 3 miesięczny areszt.

Śledztwo nadal trwa.