«Powrót

Kokaina ukryta w cukierkach

Kokaina ukryta w cukierkach

Kokaina ukryta w cukierkach

Na zdjęciu widać trzy cukierki. W jednym z nich widać paczuszkę z białym proszkiem
Na zdjęciu waga i żółta torba z cukierkami. Wynik ważenia to ponad kilogram nielegalnej substancji.
Na zdjęciu funkcjonariusz i cukierki ze środkiem odurzającym ułożone na blacie.

•    Ponad kilogram kokainy w cukierkach ujawnili mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w bagażu obywatelki Brazylii podróżującej do Polski.
•    Pół miliona złotych to wartość rynkowa ujawnionych narkotyków.


Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wytypowali do kontroli z przejścia „Nic do zgłoszenia" w strefie przylotów Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie, jedną z podróżujących osób. Poddana weryfikacji 39. letnia Brazylijka zachowywała się nerwowo. W bagażu rejestrowanym zatrzymanej kobiety nie znaleziono nic podejrzanego, ale sprawdzenie zawartości foliowej torby, którą miała ze sobą, przyniosła zaskakujący efekt. W reklamówce znajdowała się jedna paczka hermetycznie zapakowanych cukierków. Jak się okazało, nie były to zwyczajne cukierki, a ujawniony w nich biały proszek tylko przypominał cukier.
Wstępne badanie wykazało, że są to narkotyki, a dokładna analiza wykonana w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym w Otwocku potwierdziła, że jest to kokaina. W 53 sztukach cukierków znajdował się narkotyk o łącznej wadze ponad 1 kilograma.
Podróżna została przeszukana i poddana testom „urynowym" na obecność narkotyków w ślinie i w moczu.
Kobieta przyznała się do przemytu, jednak podczas przesłuchania w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Ochota odmówiła składania wyjaśnień. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego trzymiesięcznego aresztu.
O zatrzymaniu obywatelki Brazylii powiadomiona została właściwa Ambasada.
Za przemyt narkotyków przewidziana jest kara do 15. lat pozbawienia wolności. Sprawę prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.
W latach 2017 – 2019 na terenie Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie (Terminal-Hala Przylotów) funkcjonariusze Działu Granicznego Realizacji IAS w Warszawie ujawnili:
•    metodą wewnątrzustrojową – prawie 3 kg kokainy o wartości 1,5 miliona złotych;
•    w bagażach podróżnych – 3,5 kg  kokainy o wartości 1,75 miliona złotych oraz prawie 35 kg heroiny o wartości około 15 milionów złotych.

 

 

FIlm z audiodeskrypcją (otwiera okno w serwisie YouTube)