«Powrót

„Połykacze” kokainy zatrzymani na warszawskim lotnisku

„Połykacze” kokainy zatrzymani na warszawskim lotnisku

„Połykacze” kokainy zatrzymani na warszawskim lotnisku

Obraz tomografu jamy brzusznej z zawartością woreczków gumowych z narkotykami
Podejrzany o przemyt narkotyków prowadzony przez funkcjonariuszy celno-skarbowych na oddział szpitalny
Drugi podejrzany o przemyt narkotyków prowadzony przez funkcjonariuszy celno-skarbowych na oddział szpitalny
Funkcjonariusz waży pierwszą partię woreczków gumowych z narkotykami
Kolejne woreczki gumowe z kokainą podczas ważenia

Podróżnych usiłujących przemycić blisko 2 kg kokainy, zatrzymali 19 października 2017 r. na warszawskim Lotnisku Chopina mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi. Narkotyki próbowali przemycić w żołądku 31- i 32-letni obywatele Ukrainy, którzy przylecieli z Brazylii.

Podróżni zostali skierowani przez funkcjonariuszy Działu Granicznego Realizacji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego ze strefy tranzytowej do kontroli celnej na przejście „towary do zgłoszenia" (tzw. czerwona linia). Po prześwietleniu bagaży podręcznych należących do podróżnych za pomocą urządzenia rtg, dokonano ich przeszukania z wynikiem negatywnym. Następnie poddano podróżnych rewizji osobistej, które także zakończyły się negatywnie.

Zważywszy na kierunek trasy i zachowanie podróżnych a także doświadczenie funkcjonariuszy Działu Granicznego Realizacji, obaj podróżni zostali poddani testom na obecność narkotyków w moczu, które dały jednoznacznie pozytywny wynik na obecność kokainy. Podjęto decyzję o przewiezieniu podróżnych do szpitala, celem przeprowadzenia badania lekarskiego na obecność narkotyków w organizmie. Wykonane w szpitalu badanie tomografii komputerowej przewodu pokarmowego potwierdziło podejrzenia funkcjonariuszy celno-skarbowych, że narkotyki przemycane są wewnątrz organizmu.

Podróżni zostali zatrzymani w szpitalu, celem wydalenia narkotyków.

Przemycana w żołądku kokaina zapakowana była w 45 woreczków gumowych o łącznej wadze ponad 1,8 kg. Wewnątrz każdej znajdowało się około 40 g narkotyku.

„Czarnorynkowa wartość przemycanych narkotyków to blisko 600 tys. złotych. W detalu, z takiej ilości narkotyków przy założeniu 100% czystości, można by wyprodukować nawet 15 tys. „działek", które nie trafią na nasze ulice" - powiedział Marcin Kopczyk Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Podróżni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Za próbę przemytu takiej ilości narkotyków, podróżnym przemytnikom grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Przedmiotową sprawę prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.

Jest to kolejne w tym roku ujawnienie kokainy dokonane przez funkcjonariuszy Działu Granicznego Realizacji na warszawskim lotnisku. W styczniu mazowieccy funkcjonariusze zatrzymali podróżną, obywatelkę Wenezueli, która przyleciała z Brazylii, usiłującą przemycić w żołądku 0,75 kg kokainy. Rekordowe w tym roku zatrzymanie narkotyków na Lotnisku Chopina miało miejsce w lipcu. Funkcjonariusze celno-skarbowi z Granicznego Działu Realizacji ujawnili 3,5 kilograma kokainy, które próbował przemycić obywatel Bułgarii, powracający z Brazylii. Owinięta w folię i gąbkę kokaina ukryta była w ściankach i paskach plecaka oraz torby podręcznej.