«Powrót

Fikcyjny handel samochodami

Fikcyjny handel samochodami

Fikcyjny handel samochodami

Na pierwszym planie funkcjonariusz z napisem na plecach Służba Celno-Skarbowa
Odholowywany ciągnik siodłowy.

Obrót samochodami, na kwotę blisko 20 mln złotych wygenerowali tzw. „znikający podatnicy". Proceder został przerwany dzięki Mazowieckiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu. Straty budżetu państwa z tytułu nieuregulowanych należności szacuje się na ok 4.5 mln złotych.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego (MUCS) w Warszawie przerwali łańcuch podmiotów handlujących samochodami ciężarowymi, sprowadzanymi z UE.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na wszczęcie kontroli celno – skarbowej w jednej z wytypowanych firm zajmującej się sprzedażą samochodów ostatecznym nabywcom.

Należy zaznaczyć, że wartość jednostkowa takich pojazdów wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych.

Firmy zaangażowane w ujawniony mechanizm nie dokonywały faktycznych transakcji, a ich działania ograniczały się do dokumentowania „pozornych" dostaw mających na celu umożliwienie wyłudzenia podatku VAT.

Taka działalność mogła kosztować Skarb Państwa nawet 4,5 mln złotych.

„Po raz kolejny mamy do czynienia z próbą wykorzystania mechanizmów konstrukcji podatku VAT do uzyskiwania niezgodnych z prawem korzyści. Skutki tego procederu to nie tyko  bezpośrednie straty budżetu państwa, w wyniku wyłudzania zwrotów lub uszczuplania jego należności, ale również realne zagrożenie konkurencyjności dla uczciwych przedsiębiorców, prowadzących działalność zgodnie z prawem i regułami rynku"- powiedział Radosław Borowski, Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

Na poczet zaległych zobowiązań zajęto środki finansowe zgromadzone na rachunkach bankowych kontrolowanej spółki w wysokości prawie 130 tys. złotych oraz ciągnik siodłowy z naczepą o wartości około 140 tys. EURO.

Warto przypomnieć, że Krajowa Administracja Skarbowa systematycznie wprowadza innowacyjne rozwiązania służące ochronie interesów uczciwie działających podmiotów. Dobrym tego przykładem jest  wprowadzany obecnie  Program Ostrzegania Przedsiębiorców (POP). Ma on na celu zabezpieczenie uczciwych przedsiębiorców przed nieświadomym uczestnictwem w oszustwach podatkowych opartym na podobnym schemacie.