«Powrót

„Loca” – pierwsza dualna w Polsce

„Loca” – pierwsza dualna w Polsce

„Loca” – pierwsza dualna w Polsce

Loca w pracy
Loca ze swoim przewodnikiem
Loca w otoczeniu dzieci

Labradorka Loca, pełniąca służbę w mazowieckiej Izbie Administracji Skarbowej, została pierwszym w Polsce psem dualnym. W Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie zakończyła wraz ze swoim przewodnikiem Pierwszy Kurs Uzupełniający.

Loca, służąca w Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie w Wydziale Realizacji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, była dotychczas psem wyszkolonym do wykrywania wyrobów tytoniowych.

Podczas szkolenia uzupełniającego, Loca nabyła nowe umiejętności i poznała zapachy kilku środków odurzających. Tym samym, została pierwszym w Polsce „dualnym" psem do wykrywania zarówno wyrobów tytoniowych, jak i środków odurzających.

Podczas szkolenia Loca okazała się „uczennicą" bardzo zdolną, perfekcyjną i chętną do nauki. Przeszkolenie jej było dla instruktorów z Ośrodka niezwykłą przyjemnością i to nie dlatego, że jest uroczą czekoladową labradorką, ale pokazała się z jak najlepszej strony podczas podawania nowych zapachów, chwytała je w lot i nie miała problemu ze znalezieniem podkładanego zapachu, nawet podczas różnych kombinacji zapachowych.

Jako szkoleniowcy Ośrodka mamy nadzieję, że Loca będzie prawdziwym postrachem dla przemytników, a sukcesy Loci i jej przewodnika Grzegorza, będą po części i naszym sukcesem. Pozostaje nam życzyć przewodnikowi Grzegorzowi wielu sukcesów i satysfakcji z pełnionej służby z uzdolnioną labradorką. 

Loca ma już w tym roku na swoim koncie wiele sukcesów: 18 ujawnień tytoniu, 2 ujawnienia papierosów i 4 ujawnienia środków odurzających.

Loca z racji swojego przyjaznego usposobienia, uczestniczy również w festynach oraz różnych imprezach edukacyjnych i okolicznościowych. Jest ulubienicą dzieci, jak i dorosłych, pozwala się głaskać i cierpliwie pozuje do zdjęć. Ponadto, Loca stanowi główną atrakcję pokazu psich umiejętności, podczas spotkań edukacyjnych w szkołach i przedszkolach.

„Obecnie w Krajowej Administracji Skarbowej pełnią służbę 144 psy służbowe, w tym 110 psów do wykrywania wyrobów tytoniowych, 24 psy do wykrywania narkotyków oraz 1 pies do wykrywania walut (9 psów jest przed szkoleniem). Ich praca w sposób znaczący przyczynia się do zabezpieczenia granicy państwa i obszaru celnego Unii Europejskiej - informuje Robert Antoszkiewicz Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.