«Powrót

Handel w Internecie nie zawsze legalny

Handel w Internecie nie zawsze legalny

Handel w Internecie nie zawsze legalny

Funkcjonariusz celno- skarbowy przyglądający się ułożonym butom na podłodze z podrobionymi znakami towarowymi
Zdjęcie przedstawia  but z podrobionym znakiem towarowym znanej firmy

Wartość zajętego przez mazowiecką KAS towaru oferowanego na prywatnych profilach społecznościowych to ok 200 tysięcy złotych.

Codziennie użytkownicy portali społecznościowych otrzymują różnego rodzaju oferty sprzedaży, zarówno odzieży, jak i kosmetyków. Są to towary markowe z legalnymi znakami towarowymi, ale działająca w ten sposób osoba prywatna, często nie posiada zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Osoby, które decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w Internecie, między innymi na różnego rodzaju portalach społecznościowych m.in. Facebook, powinny pamiętać o robieniu tego zgodnie z przepisami.

W ostatnim  czasie Mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej zlikwidowali taką "szarą strefę". Kontrolowana osoba oferowała do sprzedaży artykuły tekstylne na szeroką skalę na Facebooku bez rejestracji działalności gospodarczej.

Wstępne czynności sprawdzające potwierdziły, że w czasie od listopada 2018 r. do marca 2019 r. dokonano sprzedaży towarów o wartości około 200 tysięcy złotych bez dokumentowania tych transakcji i odprowadzania właściwych podatków do budżetu państwa. W trakcie przeszukania zabezpieczono towar, który będzie stanowił dowód i  posłuży w postępowaniu przygotowawczym i kontroli celno – skarbowej.

„Z uwagi na nasilenie handlu w Internecie podejmujemy zdecydowane działania, aby wyeliminować obrót >pozafakturowy<, jak również nierówną konkurencję dla legalnie działających podmiotów, które rzetelnie wypełniają swoje obowiązki podatkowe" - powiedział Radosław Borowski - Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie .

Warto podkreślić, że zadania Krajowej Administracji Skarbowej skupiają się między innymi na likwidacji istniejącej obecnie szarej strefy w Internecie i minimalizacji wykroczeń  popełnianych przy prowadzeniu działalności gospodarczej.