«Powrót

Kosztowny przelot z Dubaju

Kosztowny przelot z Dubaju

Kosztowny przelot z Dubaju

Bagaże wypełnione niezgłoszonymi środkami pieniężnymi
Niezgłoszone środki pieniężne w bagażu podręcznym i zasadniczym
Rollup informacyjny dotyczący wwozu i wywozu środków pieniężnych

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS ujawnili u podróżnego na Lotnisku Chopina w Warszawie równowartość niemal 200 tys. zł, które próbował wwieźć bez zgłoszenia.

Funkcjonariusze Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego III „Port Lotniczy" w Warszawie wytypowali do kontroli celno-skarbowej podróżnego, który przyleciał z Dubaju i poruszał się korytarzem „zielona linia - nic do zgłoszenia". W wyniku kontroli bagażu podręcznego i zasadniczego, ujawniono wartości dewizowe w różnej walucie (euro, frank szwajcarski, dolar hongkoński) o łącznej równowartości 46 945 euro tj. 198 056 zł.

Podróżny, obywatel polski, tłumaczył, że przewożone pieniądze służą do prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo, że kilkaset razy przekraczał granicę celną Wspólnoty Europejskiej, nie wiedział o obowiązku zgłaszania dewiz. Przeciwko podróżnemu wszczęto postępowanie karne skarbowe.

Obowiązek złożenia zgłoszenia środków pieniężnych przy wjeździe i wyjeździe z Unii Europejskiej, stanowi element strategii UE mającej na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy oraz walkę z finansowaniem terroryzmu. Każda osoba wjeżdżająca lub wyjeżdżająca z UE i przewożąca środki pieniężne o wartości 10 000 euro (lub równowartość w innej walucie) zobowiązana jest do zgłoszenia w formie pisemnej tej kwoty organom celnym lub organom Straży Granicznej.

Obowiązek złożenia zgłoszenia środków pieniężnych dotyczy także podróżnych przekraczających granicę między Polską a innymi państwami członkowskimi, z wyjątkiem podróżnych przekraczających granicę państwową z innymi państwami członkowskimi należącymi do obszaru Schengen.

„Na przejściu granicznym na warszawskim lotnisku, dostępne są formularze zgłoszenia, a także informacje o obowiązkach związanych z przewozem środków pieniężnych" – informuje Anna Szczepańska – Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia lub podanie nieprawdziwych informacji organom celnym lub organom Straży Granicznej w sprawie przywozu do kraju albo wywozu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.