«Powrót

Z wizytą na Ukrainie - nowe doświadczenia w tresurze psów służby celno–skarbowej KAS

Z wizytą na Ukrainie - nowe doświadczenia w tresurze psów służby celno–skarbowej KAS

Z wizytą na Ukrainie - nowe doświadczenia w tresurze psów służby celno–skarbowej KAS

Pies Nutka wyszkolona do wykrywania substancji odurzających podczas przeszukania bagaży
Pies Dżin wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych podczas przeszukania samochodu osobowego
Pies Dżin podczas przeszukania skrzynek
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania na Ukrainie

Wymiana doświadczeń oraz podniesienie kwalifikacji trenerów i ich psów były głównym celem zorganizowanego na Ukrainie spotkania pod patronatem Światowej Organizacji Celnej (WCO).

We współpracy z Polską, Gruzją, Austrią, Czechami, Finlandią, Słowacją, Niemcami i USA, w Ośrodku Szkolenia Psów Służbowych w Chmielnickim na Ukrainie, prowadzone były szkolenia zespołów do wykrywania m.in. narkotyków, wyrobów tytoniowych, waluty, bursztynu oraz okazów CITES.

Polską grupę celno-skarbową reprezentowali opiekunowie i przewodnicy: Grzegorz Melaniuk z psem Nutką wyszkoloną do wykrywania substancji odurzających z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie oraz Mateusz Kiełb z psem Dżin wyszkolonym do wykrywania wyrobów tytoniowych z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Towarzyszyła im również Elwira Adamczyk-Szymkowiak - krajowy koordynator ds. psów służbowych KAS.

Nasi czworonożni profesjonaliści doskonalili umiejętności przeszukując samochody osobowe, pojazdy komunikacji publicznej, pomieszczenia oraz bagaże. Przeprowadzono również wspólne ćwiczenia z ukraińskimi przewodnikami na terenie Ośrodków Szkoleniowych Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Policji.

Pod czujnym okiem instruktora Serhiia Haiduka, szkolenie prowadzone było zgodnie z europejskimi i nowoczesnymi metodami. Zajęcia składały się z wykładów z zakresu kynologii służbowej oraz ćwiczeń praktycznych.

Wizyta zakończyła się egzaminem, a biorącym udział w szkoleniu zespołom certyfikaty wręczali Zastępca Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy Wiktor Kryvitskyy oraz Dyrektor Departamentu Kontroli Celnej i Odprawy DFS Andrew Voytseschuk.

Takie wizyty przyczyniają się do powstawania i rozwoju współpracy międzynarodowej oraz wzrostu efektywności wykorzystania psów służbowych podczas kontroli celnych.
Chciałbym podkreślić, że
funkcjonariusze Grzegorz Melaniuk z psem Nutką i Mateusz Kiełb z psem Dżin, są pierwszymi i jak dotąd jedynymi zespołami w polskiej administracji celno-skarbowej, które posiadają certyfikaty Światowej Organizacji Celnej" – powiedział Robert Antoszkiewicz Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Mamy nadzieję na dalszą i owocną współpracę KAS z Państwową Służbą Fiskalną Ukrainy w zakresie szkolenia psów służbowych oraz zaprezentowanie delegacji ukraińskiej metod pracy w Ośrodku Szkolenia Psów Służbowych w Kamionie.

zdjęcia/film - Departament Szkoleń Specjalistycznych i Kynologii Służbowej Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy