«Powrót

Rekord na Mazowszu

Rekord na Mazowszu

Rekord na Mazowszu

Pracownik urzędu skarbowego odpowiada na pytania klienta
Pracownik urzędu skarbowego odpowiada na pytania klienta

Złożenie deklaracji rocznej drogą internetową to najczęściej wybierana przez podatników  województwa mazowieckiego forma rozliczenia podatku dochodowego  

Mieszkańcy Mazowsza z roku na rok coraz chętniej rozliczają się przez Internet. Świadczy o tym rekordowa liczba zeznań podatkowych za 2018 rok złożonych elektronicznie ponad 2 mln. Z analizy danych wynika, że blisko połowa z nich, bo aż  966 tys. wpłynęła za pomocą nowej usługi Twój e-PIT, czyli przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) rozliczenia rocznego udostępnionego na Portalu Podatkowym. Zdecydowaną większość zeznań,  podatnicy zatwierdzili samodzielnie. Natomiast 27% z nich zostało zatwierdzone automatycznie, co oznacza, że osoby rozliczające się nie dokonały zmian w wygenerowanych przez system Twój e-PIT deklaracjach PIT-37 i PIT-38. Co pozwoliło na rozliczenie podatku w oparciu o dane z ubiegłego roku i informacji podatkowych przekazanych przez pracodawcę. Nasze systemy przyjęły ponad 1,5 mln elektronicznych formularzy PIT-37, z czego  940 tys. wpłynęło poprzez system Twój e-PIT, natomiast formularzy PIT-38 - blisko 40 tys., w tym za pomocą Twój e-PIT ponad 25 tys. Statystyki pokazują, że w 2019 roku nastąpił wzrost liczby zeznań elektronicznych o 53% w porównaniu do roku poprzedniego.
W tym roku pracownicy mazowieckiej KAS wspierali podatników dodatkowymi dyżurami w urzędach skarbowych. Podczas nich można było skorzystać z przygotowanych stanowisk komputerowych dla osób, które nie miały Internetu w domu lub  nie wiedziały jak to zrobić elektronicznie. Ponadto, w ramach akcji informacyjno - promocyjnej usługi Twój  e-PIT w pięciu największych galeriach handlowych woj. mazowieckiego można było z pomocą ekspertów z urzędów skarbowych skorzystać z tej usługi lub uzyskać instruktaż wysłania  zeznania podatkowego przez Internet.

Obecnie trwają prace nad udostępnieniem usługi Twój e-PIT w przyszłym roku także przedsiębiorcom rozliczającym się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28.