«Powrót

Nautilus na granicy. Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem

Nautilus na granicy. Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem

Nautilus na granicy. Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem

Łodzik Nautilus pompilius, znaleziony na Lotnisku Chopina w walizce turysty powracającego z Tanzanii
Jedna z 42 szt. skór krokodylowatych, które najprawdopodobniej miały zostać wykorzystane do produkcji portfeli
  • Tylko w tym roku mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała blisko 100 okazów CITES.
  • Chcesz uniknąć kłopotów? Sprawdź, czego lepiej nie przywozić z wakacji.
  • Nawet w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić.
  • Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników!
  • Zobacz najciekawsze eksponaty zatrzymane przez Krajową Administrację Skarbową.

W bagażach podróżnych, wracających z wakacji, najczęściej spośród zabronionych towarów, nasi funkcjonariusze znajdują fragmenty szkieletów koralowców rafotwórczych oraz regionalną żywność pochodzenia zwierzęcego.

Równie często w walizkach turystów można znaleźć skóry ze zwierząt, kość słoniową, koralowce, muszle, ale również różnego rodzaju medykamenty tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Mazowieccy funkcjonariusze zatrzymali 42 szt. skór krokodylowatych, które najprawdopodobniej miały zostać wykorzystane do produkcji portfeli.

Zdarzają się też rzadkie okazy, takie jak łodzik (Nautilus pompilius), znaleziony na Lotnisku Chopina w walizce turysty powracającego z Tanzanii. Był to pierwszy taki przypadek na Mazowszu i drugi w Polsce – w 2019 r. tę „żywą skamieniałość" zatrzymano również na lotnisku w Krakowie.

Kosztowne pamiątki – mandat, grzywna, więzienie

Czasem dopiero na granicy, okazuje się, że popełniamy przestępstwo. Za przewóz pamiątek z chronionych zwierząt i roślin grozi nam wysoka grzywna, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, oraz utrata okazu.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy.

Strefa Schengen – limity i ograniczenia

Poszczególne państwa w strefie Schengen mają odrębne przepisy prawne. W Holandii kupimy marihuanę legalnie, ale jej wywóz do większości europejskich krajów legalny już nie jest. Podobnie jest z lekami, szczególnie  psychotropowymi, na padaczkę, ADHD, a także silnymi środkami przeciwbólowymi.

Restrykcyjne przepisy obowiązują np. w Norwegii. Na wiele substancji, które powszechnie używamy m.in. w Polsce, musimy mieć receptę i zaświadczenie lekarskie, żeby udowodnić, że są one przeznaczone na własny użytek.

Odpowiednie dokumenty są niezbędne także, gdy przewozimy przedmioty zabytkowe.

Drogie prezenty, alkohol, tytoń i żywność

Podczas przekraczania granic zewnętrznych UE lub strefy Schengen zwróć uwagę przede wszystkim na wartość przewożonych prezentów i pamiątek. Wartości te są różne w zależności od środka transportu. W przypadku podróży transportem lądowym, zgłoś wwożone towary o wartości powyżej 300 euro, a gdy dostajesz się na teren UE drogą lotniczą lub morską - powyżej 430 euro.

Na granicy zgłoś także większą ilość gotówki – kwotę równą lub wyższą niż 10 tys. euro albo jej równowartość w innych walutach. Za brak takiego zgłoszenia, grozi wysoki mandat.

Różne limity dotyczą także wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Przykładowo samochodem możesz przewieźć 10 cygar, a statkiem – 50.

Na teren UE nie możemy przywozić żywności pochodzenia zwierzęcego: mięsa, wędlin, nabiału. Takie produkty mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt. Dlatego na granicy trzeba wyrzucić je do specjalnego pojemnika. W przypadku produktów roślinnych do UE możesz wwieźć tylko 5 gatunków owoców: banany, kokosy, duriany, ananasy i daktyle.

Żywność pochodzenia niezwierzęcego, na własne potrzeby, możesz przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej.

Przemytnicy „zatrudniają" turystów

W niektórych krajach za przemyt narkotyków grozi nam wiele lat więzienia, a nawet kara śmierci. W dodatku przestępcy próbują wykorzystywać turystów jako swoich pośredników, często zupełnie nieświadomych.

Jak się ochronić? Przede wszystkim nie przyjmuj od obcych osób żadnych rzeczy do przewiezienia. Może okazać się, że „leki dla cioci" są narkotykiem lub innym nielegalnym towarem.

Nigdy nie zostawiaj bagażu bez opieki, ponieważ może on zostać uznany za podejrzany. W momencie kiedy takim pakunkiem zainteresują się służby, możesz dostać kolejną pamiątkę z urlopu - mandat.

Nie zabieraj znalezionych na plaży muszli czy koralowców

Takie pamiątki są modne. Turyści, nawet jeśli ich nie kupują, często próbują oderwać kawałek rafy. Wyobraźmy sobie, co się dzieje, gdy tak robi tylko co dziesiąty turysta. Rafa w Morzu Śródziemnym już teraz jest zdewastowana, a chronione zwierzęta są poławiane, aby pozyskać z nich modne muszle. Kupując takie okazy, przyczyniamy się do cierpienia zwierząt i wymierania całych gatunków.

KAS w 2021 r. zatrzymała 20,9 tys. okazów CITES – gatunków zagrożonych wyginięciem, które są chronione postanowieniami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). W tym zatrzymaliśmy: 1572 żywe zwierzęta, a także 18,5 tys. okazów medykamentów medycyny azjatyckiej.

Radosne wakacje, spokojne powroty

Informacje, na jakie kłopotliwe pamiątki warto zwrócić szczególną uwagę, są na stronie podatki.gov.pl, granica.gov.pl oraz stronach ambasad poszczególnych krajów.

Znajdziesz tam również wskazówki dotyczące limitów i ograniczeń w przewozie towarów podczas podróży w strefie Schengen. Sprawdź i podróżuj spokojnie!

Chcesz zobaczyć, co przemycają mniej lub bardziej świadomi turyści – sprawdź naszą prezentację najciekawszych eksponatów zatrzymanych przez Krajową Administrację Skarbową.

Materiały

Sprawdź, co turyści mają w walizkach - najciekawsze eksponaty zatrzymane przez Krajową Administrację Skarbową