«Powrót

Niebezpieczne przesyłki z USA

Niebezpieczne przesyłki z USA

Niebezpieczne przesyłki z USA

Zdjęcie kuszy wykonane na blacie biurka
Zdjęcie pistoletów wykonane na blacie biurka
Zdjęcie elementów broni ułożonych na blacie biurka

Broń, amunicja, teleskopowe pałki, kusze to zawartość przesyłek ujawnionych przez mazowieckich funkcjonariuszy Celno-Skarbowych

3 pistolety, elementy broni, amunicja oraz ponad 80 pałek teleskopowych, a także kusze to efekt kilku ostatnich skutecznych kontroli przesyłek z USA przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

Prawo dopuszcza przesyłanie broni lub amunicji za pośrednictwem operatorów świadczących usługi pocztowe, o ile posiadają stosowne pozwolenia na wykonywanie takich zleceń. Firmy kurierskie, w przesyłkach w których ujawniana jest broń, tego typu usług nie świadczą. Dlatego też, aby ominąć przepisy, zakazany towar najczęściej deklarowany jest jako artykuły gospodarstwa domowego lub rzeczy osobiste o niewielkiej wartości.

W takich sytuacjach Służba Celno – Skarbowa zawiadamia najbliższy organ Policji w celu dokonania ekspertyzy i przeprowadzenia dalszego postępowania.
Warto wiedzieć, że przewóz przez terytorium RP, przywóz z zagranicy, a także wywóz za granicę różnorodnej broni oraz jej posiadanie przez osoby fizyczne, reguluje ustawa o broni i amunicji.

Należy również pamiętać o konsekwencjach prawnych, gdyż każdy, kto posiada broń lub amunicję bez wymaganego zezwolenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.