- Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) odkryła, że podatek VAT był obniżany dzięki dublowaniu faktur.
- Kontrolowana spółka prowadziła działalność w branży energetycznej.
- Do budżetu państwa wróciło ponad 11 mln zł zaległego podatku VAT.
Eksperci z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie wykryli nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych spółki działającej w branży energetycznej. Firma podwójnie ewidencjonowała faktury i wykorzystywała zdublowane dokumenty do rozliczeń podatku VAT.
Dzięki skutecznym działaniom analitycznym oraz podjęciu czynności kontrolnych ustalono, że w złożonych deklaracjach dla podatku od towarów i usług (VAT) Spółka zaniżyła podatek należny o podatek naliczony zawarty w podwójnie księgowanych fakturach. Faktury dotyczyły głównie zakupu środków trwałych, usług niematerialnych oraz zakupu towarów związanych z wykonywaniem usług energetycznych.
Firma zgodziła się z ustaleniami kontroli i skorygowała deklaracje VAT w zakresie objętym kontrolą. Wpłaciła również zaległy podatek do budżetu państwa w wysokości 11 229 976 zł wraz z należnymi odsetkami w wysokości 257 003 zł.