«Powrót

Ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Szanowni Państwo,
 
Zespół CSIRT GOV ostrzega przed nową kampanią phishingową w sieci Internet zakrojoną na szeroką skalę. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na otrzymywane wiadomości email, podszywające się pod adres policja@cbs.pl, zawierające w tytule „Zgłoszenie" oraz informujące adresata o rzekomym terminie przesłuchania w najbliższej placówce Policji. Domniemane przesłuchanie ma dotyczyć wysyłania fałszywych wiadomości email. Rzekome zawiadomienie znajduje się w interaktywnym linku, który po otworzeniu, próbuje przekierować użytkownika do zewnętrznego zasobu zawierającego potencjalnie niebezpieczny plik. W związku z powyższym, zespół CSIRT GOV rekomenduje aby traktować powyższe wiadomości jako SPAM, nie udzielać odpowiedzi, usuwać ze skrzynki pocztowej oraz nie otwierać linku zawartego w wyżej wymienionej wiadomości.
 
Na podstawie otrzymanych dotychczasowo zgłoszeń po analizie nagłówków, wiadomości wysyłane są z wykorzystaniem adresu IP 142.234.157.175. link zatytułowany jest hxxp://23.108.57.192/Zawiadomienie.PDF.exe
 
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub wystąpienia incydentów teleinformatycznych, w  szczególności w odniesieniu do powyższych zaleceń można skontaktować się również telefonicznie z Zespołem CSIRT GOV pod numerem telefonu +48 22 58 59 373 lub wysłać wiadomość na adres incydent@csirt.gov.pl.
 
Z poważaniem,
Dyżurny CSIRT GOV
E-mail: csirt@csirt.gov.pl
Telefon: +48 22 58 59 373
Fax: +48 22 58 58 833