«Powrót

Nie dla hazardu. Ponad tysiąc nielegalnych automatów w rękach mazowieckiej KAS

Nie dla hazardu. Ponad tysiąc nielegalnych automatów w rękach mazowieckiej KAS

Nie dla hazardu. Ponad tysiąc nielegalnych automatów w rękach mazowieckiej KAS

Dwaj funkcjonariusze tyłem z napisem Służba Celno-Skarbowa, w tle automaty.
Trzy automaty.
Pomieszczenie z automatami
Magazyn z wieloma automatami.
  • 1113 nielegalnych automatów zabezpieczyła mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w 2023 roku.
  • Podczas jednej z akcji zlikwidowano w Warszawie 7 nielegalnych salonów gier.
  • Akcja edukacyjna KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć!" trwa.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) w Warszawie w 2023 r. podczas 217 kontroli zabezpieczyli 1113 automatów do gier hazardowych.

„Kasyna" w kontenerach, grupa przestępcza rozbita

Wspólna, marcowa akcja funkcjonariuszy MUCS i Komendy Stołecznej Policji doprowadziła do rozbicia grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym hazardem. Grupa działała w kilkudziesięciu lokalizacjach - sieci lokali usługowych na terenie woj. mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz śląskiego.

Wszystkie lokale były wynajmowane przez fikcyjne firmy.

Funkcjonariusze zabezpieczyli w przeszukanych kontenerach nielegalne automaty oraz telefony komórkowe, laptopy i dokumentację związaną z wykrytym procederem.

Jedna akcja = 7 nielegalnych salonów gier = 30 nielegalnych automatów

W kwietniu w Warszawie funkcjonariusze MUCS wraz policjantami ochockiej komendy zabezpieczyli w 7. nielegalnych salonach 30 automatów oraz 44 tys. zł przeznaczone na wypłaty wygranych.

Za organizowanie nielegalnych gier hazardowych zatrzymano 5 osób narodowości polskiej i ukraińskiej. Wszyscy usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego.

Spektakularna akcja KAS i policji

W lipcu mazowiecka KAS i policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa II weszli do kilku budynków mieszkalnych i gospodarczo-usługowych na posesji w Warszawie.

W jednej z hal magazynowych znaleźli 56 nielegalnych automatów, części zamienne do urządzeń oraz używane meble, typowe dla wyposażenia lokali z nielegalnym hazardem.

Automaty były odłączone od sieci energetycznej. Część z nich, miała naklejki z adresami lokalizacji, pod które miały trafić.

Nielegalne gry hazardowe = kosztowne przestępstwo

Za organizowanie nielegalnych gier hazardowych grozi kara grzywny lub kara pozbawienia wolności do lat 3 albo obie te kary łącznie.

Kary pieniężne w wys. 100 tys. zł od każdego urządzenia, grożą organizatorom nielegalnych gier hazardowych i właścicielom lokali, w których działają niezarejestrowane automaty. Kara grozi również samym graczom.

Walka z hazardem to również profilaktyka

Od kilku lat mazowiecka KAS prowadzi zajęcia edukacyjne dotyczące hazardu, których celem jest uświadomienie niebezpieczeństwa związanego z grami hazardowymi.

Uzależnienie od hazardu rozwija się stopniowo, a jego pierwsza faza dotyczy głównie dzieci i nastolatków. Akcja edukacyjna KAS „Hazard? Nie daj się wciągnąć!" jest kierowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych.

Ma ona pokazać młodym ludziom m.in. czym jest nielegalny hazard oraz jakie zagrożenia wynikają nawet z pozornie bezpiecznych gier internetowych.