Mazowiecka KAS zwalcza „szarą strefę”. Zajęty alkohol pomoże szpitalom.

Mazowiecka KAS zwalcza „szarą strefę”. Zajęty alkohol pomoże szpitalom.

Mazowiecka KAS zwalcza „szarą strefę”. Zajęty alkohol pomoże szpitalom.

Samochód Służby Celno-skarbowej przed budynkiem Centrum Zdrowia Dziecka
  • Służba Celno-Skarbowa (SCS) ujawniła nielegalny alkohol, papierosy i tytoń na targowisku w Sochaczewie.
  • Efekt tej kontroli to zabezpieczenie ponad 40 tys. sztuk papierosów, 3 kg tytoniu oraz 22,5 litra alkoholu.
  • Nielegalny alkohol i tym razem trafi jako środek do dezynfekcji do szpitali.

Funkcjonariusze SCS z Mazowieckiego Urzędu Celno–Skarbowego (MUCS) regularnie kontrolują targowiska miejskie i lokalne bazary. Działania patrolowo-kontrolne mają ograniczyć działanie  „szarej strefy" w obrocie nielegalnymi wyrobami akcyzowymi – tytoniem i alkoholem.

Nielegalny alkohol i papierosy na targowisku

Podczas jednej z ostatnich akcji na targowisku miejskim w Sochaczewie, nasi funkcjonariusze znaleźli w zaparkowanym samochodzie alkohol oraz papierosy bez polskich znaków akcyzy. To ujawnienie doprowadziło ich na teren posesji w jednej z miejscowości w gminie Młodzieszyn. Znajdowały się tam nielegalne wyroby akcyzowe o łącznej wartości rynkowej ponad 30 tys. złotych.

Sprawca ustalony

Właścicielem zajętego towar był mężczyzna narodowości ormiańskiej, któremu przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Szacunkowe uszczuplenia dla budżetu, w przypadku wprowadzenia nielegalnego towaru do obrotu, to ponad 50 tys. złotych. Wyroby tytoniowe i alkohol zabezpieczono do postępowania karnego skarbowego.

Alkohol do dezynfekcji, tytoń do zniszczenia

Nielegalny alkohol, tytoń i papierosy pochodzące z ujawnień naszych funkcjonariuszy, trafiają do magazynu MUCS. Po zakończeniu postępowań karnych skarbowych, stają się własnością Skarbu Państwa. Tytoń oraz wyroby tytoniowe są komisyjnie niszczone. Nieskażony alkohol i spirytus jako środek do dezynfekcji, możemy przekazać szpitalom, innym służbom lub instytucjom państwowym i samorządowym.

W ten sposób w kwietniu 72 litry spirytusu trafiły do Straży Granicznej, a w maju ponad 13 tys. litrów alkoholu i blisko tysiąc litrów spirytusu przekazaliśmy Instytutowi „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.