«Powrót

„Niebieskie” tabletki zatrzymane na warszawskim lotnisku

„Niebieskie” tabletki zatrzymane na warszawskim lotnisku

„Niebieskie” tabletki zatrzymane na warszawskim lotnisku

Rozłożone blistry z niebieskimi tabletkami

Ponad 1600 szt. nielegalnie przywiezionych farmaceutyków ujawnili mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Funkcjonariusze Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego III "Port Lotniczy" w Warszawie wytypowali do kontroli celno-skarbowej podróżnego, który przyleciał z Indii przez Ukrainę i poruszał się korytarzem "zielona linia - nic do zgłoszenia". W wyniku rewizji bagażu ujawnili 1623 szt. tabletek na potencję, które podróżny próbował przemycić do Polski.

W związku z tym, że na przywóz takiej ilości produktów leczniczych wymagane jest odpowiednie zezwolenie, zatrzymane farmaceutyki zostały przekazane Policji celem dalszego postępowania.

Zgodnie z ustawą „Prawo farmaceutyczne" dopuszczalny jest przywóz z zagranicy przez podróżnego na własne potrzeby lecznicze maksymalnie pięciu najmniejszych opakowań produktu leczniczego.

„Farmaceutyki pochodzące z nieznanych źródeł mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia osób, które je stosują. Niewiadomą pozostaje w jakich warunkach były produkowane i przechowywane, a także jaki jest ich faktyczny skład.  Osoby, które nabywają tego rodzaju produkty poza legalnymi punktami sprzedaży, powinny mieć świadomość, że mogą kupić lek podrobiony, posiadający nieprawidłową ilość substancji czynnej lub zawierający różne zanieczyszczenia i szkodliwe substancje chemiczne" - poinformowała Anna Szczepańska Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.