«Powrót

Dietetyczne storczyki. Okazy CITES w przesyłce z USA

Dietetyczne storczyki. Okazy CITES w przesyłce z USA

Dietetyczne storczyki. Okazy CITES w przesyłce z USA

Białe kwiaty, dwa zdjęcia - jedno zbliżenie. Storczyk.
Sadzonki w doniczkach
Sadzonki roślin leżą na blacie, obok linijka
Sadzonki roślin leżą na blacie
  • Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa wykryła chronione rośliny w jednej z przesyłek z USA.
  • 96 szt. zatrzymanych sadzonek to storczykowate podlegające ochronie CITES.
  • Wszystkie rośliny trafiły do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego I w Pruszkowie podczas kontroli przesyłek nadesłanych z USA znalazła w jednej z nich sadzonki roślin.

Storczyki - żywność dietetyczna?

W kontrolowanym kartonie znajdował się styropianowy pojemnik, w którym umieszczono doniczki z roślinami oraz luźne pęczki sadzonek. Zawartość przesyłki nadawca zadeklarował jako żywność dietetyczną. Przesyłka nie zawierała żadnych dokumentów. Po konsultacji zkoordynatorem ds. CITES, ustalono, że są to storczyki naziemne, objęte ochroną.

Zgodnie z Konwencją Waszyngtońską, czyli Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (w skrócie CITES), wszystkie storczykowate podlegają ograniczeniom w przewozie. Większość z zabezpieczonych storczyków, należy do rodzaju tajęża (Goodyera pubescens), występującego we wschodniej części Ameryce Północnej.

Wymierająca tajęża

Rodzaj tajęża obejmuje około 80 gatunków storczyków. Można je spotkać w tropikalnej Azji, obu Amerykach, na wyspach Oceanii, w północnej Australii oraz na Nowej Gwinei. W Europie występują tylko 2 gatunki: tajęża jednostronna (Goodyera repens) oraz Goodyera macrophylla Lowe, która rośnie wyłącznie na Maderze.

W Polsce tajęża objęta jest ścisłą ochroną gatunkową i znajduje się na czerwonej liście roślin w grupie "E", czyli gatunków wymierających.

Kwiaty w Ogrodzie, postępowanie w toku

Wszystkie 96 szt. storczyków przewieziono do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Choć ich kwiaty są małe i w porównaniu z innymi gatunkami, dość niepozorne, to naprawdę warto je zobaczyć. W Polsce gatunek zanika, można go spotkać tylko w kilku miejscach.

W sprawie wszczęto postępowanie karne.

Obejrzyj film na FB! (link otwiera okno w serwisie zewnętrznym)