«Powrót

Stop dla patogenów. Mazowiecka KAS chroni granice

Stop dla patogenów. Mazowiecka KAS chroni granice

Stop dla patogenów. Mazowiecka KAS chroni granice

Egzotyczne owoce
Zatrzymane produkty pochodzenia zwierzęcego
Kacze języki
  • Ponad 9 ton produktów roślinnych i odzwierzęcych zatrzymali w 2022 r. na lotnisku Chopina funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.
  • "Rekordzista" chciał nielegalnie wwieźć 40 kg produktów odzwierzęcych.
  • Do Unii Europejskiej (UE) nie wolno przywozić większości produktów mięsnych i mlecznych.
  • Podróżni mogą wwozić na teren UE tylko ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Osobowego w Warszawie zatrzymali na Lotnisku Chopina w 2022 r. ponad 5,6 ton produktów roślinnych (głównie owoców i warzyw) oraz blisko 4 tony produktów odzwierzęcych przywiezionych nielegalnie przez podróżnych.

Państwa, z których podróżni najczęściej przywozili produkty roślinne to m.in. Wietnam, Armenia, Azerbejdżan, Egipt, Gruzja i Turcja. Natomiast produkty mięsne pochodziły z Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Egiptu, Kirgistanu, Turcji i Wietnamu.

W przywożonych spoza UE roślinach mogą znajdować się np. wirusy, bakterie czy grzyby, na które unijne gatunki nie są odporne. Te szkodliwe organizmy stwarzają zagrożenie fitosanitarne, które mogłoby mieć dotkliwe skutki gospodarcze (np.: straty w plonach), jak i środowiskowe.

Zgodnie z przepisami, podróżni mogą wwozić na teren UE tylko 5 rodzajów owoców: ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle. Nie wolno wwozić innych owoców, warzyw, nasion ani kwiatów bez świadectwa fitosanitarnego.

Ze względu na ryzyko wprowadzenia chorób istnieją także surowe procedury dotyczące wprowadzania produktów pochodzenia zwierzęcego do UE. Poza nielicznymi wyjątkami zakazane jest wwożenie przez podróżnych do UE produktów mięsnych i mlecznych.

W blisko 1000 przypadkach funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali produkty pochodzenia zwierzęcego przewożone przez podróżnych i skonfiskowali 2,2 ton produktów mięsnych oraz 1,5 tony produktów mlecznych. Zatrzymywane produkty to między innymi sery, masło, różnego rodzaju wyroby mięsne, w tym nawet surowe mięso.

„Rekordziści" próbowali jednorazowo przywieźć 20, 30, a nawet 40 kg owoców, warzyw lub produktów pochodzenia zwierzęcego. Skonfiskowane produkty przekazywane są do utylizacji.

Przywóz takich produktów objętych zakazem wwozu może wiązać się również z karą finansową.