«Powrót

O Programie Współdziałania z Kluczowymi Podmiotami

O Programie Współdziałania z Kluczowymi Podmiotami

O Programie Współdziałania z Kluczowymi Podmiotami

Spotkanie w I MUS w Warszawie. Kobieta omawia prezentację.
Uczestnicy spotkania.
  • W Pierwszym Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie odbyło się spotkanie w ramach Programu Współdziałania.
  • Omówiono zasady Programu z przedstawicielami podmiotów kluczowych.
  • Zaufanie, zrozumienie i transparentność to główne założenia tej formy współpracy pomiędzy administracją skarbową a biznesem.

Podczas spotkania zaprezentowano rozwiązania, które usprawniły współpracę z podatnikami. Przedstawiono też zmiany w strukturze organizacyjnej urzędu, wdrożone pod kątem obsługi podmiotów kluczowych.

Omówiono również rolę opiekuna podatnika, jego zadania i działanie infolinii, która ułatwia kontakt z urzędem.

Kto może przystąpić do Programu Współdziałania

Program skierowany jest do podmiotów gospodarczych działających m. in w branżach finansowej, paliwowej i energetycznej, budowlanej, telekomunikacyjnej, transportowej, produkcyjnej, usługowej, handlowej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej. Warunkiem przystąpienia do programu jest osiąganie przychodów powyżej 50 mln euro.

Każda firma, która zgłosi chęć uczestnictwa w programie i przejdzie wstępną weryfikację, po podpisaniu umowy otrzyma opiekuna i wsparcie w realizacji obowiązków podatkowych.

Jednym z najważniejszych elementów tego wsparcia jest mentoring horyzontalny. To całkowita zmiana sposobu kontroli prawidłowości rozliczeń podatkowych. KAS nie będzie kontrolowała, ale nadzorowała mechanizmy wewnętrzne u podatnika, wdrożone przez niego w celu prawidłowego wykonywania obciążających go obowiązków podatkowych. Dzięki temu to sam Podatnik skontroluje swoje rozliczenia.

Wzajemne zaufanie – wzajemne korzyści

Dzisiejsze spotkanie było okazją do zaprezentowania założeń Programu Współdziałania. Omówiono również rozwiązania, które pozwolą większej liczbie podatników przystąpić do Programu.

Korzyści z udziału w Programie są obopólne. Dla podatników oznacza to m. in. możliwość zawierania porozumień w zakresie interpretacji i stosowania prawa podatkowego, stosowania odpowiednich warunków w transakcjach z podmiotami powiązanymi, ulgę w spłacie odsetek. Udział w Programie to również korzyści wizerunkowe dla firm.

Podstawą takiego modelu współpracy są stosowane na świecie formy programów co-operative compliance, opartych na trzech podstawowych zasadach: wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i transparentności. Podobne programy funkcjonują w kilkudziesięciu krajach, m.in. w Holandii, Hiszpanii, Francji, Austrii, USA i Australii.

Więcej informacji o Programie na Portalu Podatkowym: Program Współdziałania.