«Powrót

Służby mundurowe rozbiły grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów

Służby mundurowe rozbiły grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów

Służby mundurowe rozbiły grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów

Maszyny do produkcji papierosów
Maszyny do produkcji papierosów
Maszyny do produkcji papierosów
Maszyny do produkcji papierosów
  • Wspólna akcja KAS, CBŚP i SG doprowadziła do zabezpieczenia ponad 6 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz 2 linii technologicznych do produkcji papierosów.
  • Wartość rynkowa towaru to blisko 5 mln zł.
  • 18 osób zostało zatrzymanych z zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
  • Ujawniony proceder ma charakter międzynarodowy.

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (MUCS), Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej (ŚOSG) w oparciu o ustalenia operacyjne i pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, przeszukali kilkadziesiąt posesji na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego, w tym mieszkania osób powiązanych z ujawnionym procederem.

W trakcie działań, funkcjonariusze ujawnili dwie linie produkcyjne. Jedna była ukryta w naczepie samochodu ciężarowego znajdującego się na prywatnej posesji, druga była zlokalizowana na terenie prywatnej posesji w pomieszczeniu gospodarczym. Funkcjonariusze ujawnili również ponad 6 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy ukrytych w naczepie samochodu ciężarowego zaparkowanego na parkingu. Papierosy były już zapakowane w kartonowe pudła umieszczone na 19 paletach i przygotowane do transportu.

Łącznie, podczas przeszukań kilkudziesięciu posesji, funkcjonariusze zabezpieczyli 846 tys. zł w gotówce w różnej walucie, luksusowe zegarki, 16 kolekcjonerskich pojazdów luksusowych (Porsche 911, BMW Alpina, Mercedes AMG), 12 ciągników siodłowych i 10 naczep, 110 g złota, a także odzież i galanterię ekskluzywnych marek. Zabezpieczyli również telefony, komputery i dokumentację finansową należącą do podejrzanych.

Na trop przestępczej grupy powiązanej z ostatnimi ujawnieniami, wpadli funkcjonariusze mazowieckiej KAS i CBŚP w 2020 roku. Wówczas, zatrzymali na terenie woj. łódzkiego pojazd ciężarowy, w którym w specjalnych skrytkach były ukryte wyroby tytoniowe. Przejęli ponad 4 mln papierosów oznaczonych marką jednej z brytyjskich firm tytoniowych. Miały trafić do Wielkiej Brytanii. Kolejne nielegalne wyroby tytoniowe wykryli w hali magazynowej, gdzie znajdowało się 10 mln papierosów ukrytych na paletach z płytami elewacyjnymi.

Wielomiesięczna współpraca KAS i CBŚP z brytyjskim oficerem łącznikowym w Warszawie doprowadziła do ustalenia sposobu działania zorganizowanej grupy przestępczej i przeprowadzenia działań operacyjnych w Wielkiej Brytanii. Zatrzymano wówczas 2 Polaków.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy miesięcznie mogli wysyłać od kilku do kilkunastu transportów papierosów do Wielkiej Brytanii, a sami określali się „królami przemytu".

W Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dodatkowo 14 osób usłyszało zarzuty prania pieniędzy. Decyzją sądu, 13 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Podczas działań prowadzonych na terenie Polski przejęto 20 mln szt. papierosów, w Wielkiej Brytanii zabezpieczono 18 mln szt. papierosów. Sprawa jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania.