Koralowce z Indonezji uratowane. Trafiły do warszawskiego ZOO.

Koralowce z Indonezji uratowane. Trafiły do warszawskiego ZOO.

Koralowce z Indonezji uratowane. Trafiły do warszawskiego ZOO.

Akwarium z kolorowymi koralowcami.
Worki foliowe wypełnione wodą, w których są koralowce.
Widoczny koralowiec w worku wypełnionym wodą.
Dwa duże koralowce i kilka małych w akwarium.
Dużo wielokolorowych koralowców.
  • 10 okazów koralowców rafotwórczych zatrzymali funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
  • Importer nie posiadał zezwolenia na przywóz okazów CITES.
  • Koralowce należą do gatunków chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Koralowce zatrzymane

W przesyłce nadanej w Indonezji, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w Oddziale Celnym Towarowym I w Warszawie, znaleźli 10 sztuk żywych koralowców rafotwórczych. Importer nie posiadał zezwolenia na ich przywóz do Polski.

Wszystkie koralowce rafotwórcze są chronione i znajdują się na liście CITES. 

Przewożenie okazów CITES

Przewożenie okazów CITES wymaga zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne w kraju wywozu i kraju przywozu.

W Polsce takim organem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Przewóz okazów CITES bez spełnienia tych warunków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Życie koralowców zagrożone

Transport koralowców naraża je na silny stres, a czas ma wpływ na ich żywotność. Im dłuższa podróż, tym szanse ich przeżycia maleją. Należy im zapewnić podróż w zbiornikach z wodą spełniającą wszystkie niezbędne do ich przeżycia parametry: temperatury, pH, zasolenia.

Transport, brak cyrkulacji wody oraz niska temperatura otoczenia stanowiły bardzo duże zagrożenie dla życia koralowców. Konieczne było natychmiastowe zapewnienie im odpowiednich warunków.

Współpraca mazowieckiej KAS z warszawskim ZOO

Dzięki szybkiej reakcji i współpracy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z pracownikami Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie koralowce udało się uratować.

Zwierzęta zostały umieszczone w warunkach zbliżonych do naturalnych i otoczone specjalistyczną opieką ZOO.

Co warto wiedzieć o koralowcach?

Koralowce, choć często przypominają swym wyglądem rośliny, szczególnie kwiaty, są w rzeczywistości zwierzętami. Ich nazwa systematyczna - Anthozoa  pochodzi z j. greckiego i jest połączeniem słów: anthos „kwiat" oraz zoon „zwierzę".

Od środowiska raf koralowych zależy życie 25% wszystkich gatunków żyjących w morzach i oceanach. To niezwykle cenne obszary dla różnorodności biologicznej. Zagrożeniem dla raf są przede wszystkim zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia oceanów. Rafy potrzebują skutecznej ochrony prawnej, a stale rosnące zapotrzebowanie na żywe koralowce też nie wspiera ochrony tych ekosystemów.

Decydując się na prywatny kawałek oceanu w swoim domu, kupujmy koralowce tylko z legalnych źródeł. Dokładnie pytajmy o pochodzenie zwierząt i dokumentację. Pamiętajmy, że od naszych decyzji zależy przetrwanie nie tylko raf, ale także wielu gatunków od nich zależnych.